• Plum@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    9
    arrow-down
    1
    ·
    1 day ago

    2.5 dozen = $20.39

    $20.39÷30= $0.68 per egg.

    The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.