cm0002@lemmy.world to United States | News & Politics@midwest.social · 1 day agoTalk of a "Feb 28 Economic Blackout" is spreading on social media. What is it?www.cbsnews.comexternal-linkmessage-square31fedilinkarrow-up1195arrow-down14
arrow-up1191arrow-down1external-linkTalk of a "Feb 28 Economic Blackout" is spreading on social media. What is it?www.cbsnews.comcm0002@lemmy.world to United States | News & Politics@midwest.social · 1 day agomessage-square31fedilink
minus-squarePlum@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up9arrow-down1·1 day ago 2.5 dozen = $20.39 $20.39÷30= $0.68 per egg. The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.
minus-squareMajorllama@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up3·23 hours agoEggs are 12 dollars a dozen near me. Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol
minus-squarephdepressed@sh.itjust.workslinkfedilinkarrow-up1·20 hours agoThey’re using early January numbers instead of late January or early February.
minus-squarePlum@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up1·20 hours agoSo it doubled in a month. Fun times, yall.
minus-squareLandedGentry@lemmy.ziplinkfedilinkEnglisharrow-up3arrow-down1·24 hours agoYeah idk where that number is coming from. I spent $8+ for a dozen the other days. It’s ridiculous.
2.5 dozen = $20.39
$20.39÷30= $0.68 per egg.
The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.
Eggs are 12 dollars a dozen near me.
Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol
They’re using early January numbers instead of late January or early February.
So it doubled in a month. Fun times, yall.
Yeah idk where that number is coming from. I spent $8+ for a dozen the other days. It’s ridiculous.