2 pizzas, a small order of breadsticks, and wanted to splurge and get cinnamon sticks.

Pizzas are a “Buy one get one deal!” at 13 bucks a pizza. Figured what the hell, I’ll splurge on desert then with the deal. Get to checkout… hold on a minute… 50 dollars for pizza?! Wait a minute 80 dollars after fees and taxes?!

Usually I only use Doordash for finding something, then I order direct from the store. I just saw the sweet “buy one get one” deal and thought eh, fine I’m here. Right, that’s why I stopped using door dash. I’m not spending 80 dollars on freaking pizza. I’ll just go pick it up and spend a quarter of that price.

At least I would have saved the $3 dollar delivery fee. Phew. Thanks DoorDash.

  • Lost_My_Mind@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    12
    arrow-down
    1
    ·
    9 hours ago

    Me seeing the pic: Oh, doordash just dropped the delivery fee…wait, $50??? What the fuck is he ordering in one meal that I could get a weeks worth of groceries???

    reads text in topic

    Oh, good. For a second I thought he was an idiot…

    I said…2 days before the superbowl…knowing what I’m about to spend…

    • acchariya@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      4 hours ago

      $50 for a week worth of groceries? Either you are posting from 2003 or the developing world.

      • porous_grey_matter@lemmy.ml
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        4
        ·
        3 hours ago

        You can definitely get a week worth of groceries for that in the UK or Europe. Nothing fancy, only ingredients, but good nutritional food and enough of it.

        • baggachipz@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          ·
          2 hours ago

          You can do that here in the US too (for now). But the pre-packaged junk food is really expensive and that’s what people want.

      • Lost_My_Mind@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        5
        arrow-down
        3
        ·
        3 hours ago

        What are you eating that is costing more than $50 a week? You buy a loaf of bread. $3. 3 or 4 packs of lunch meats. Call it $12. Pack of cheese singles. $3. So you’re up to $18. You now have sandwiches for every lunch this week. Now buy 1 pack of chicken, varies between 10 and 12 dollars for 4-5 chicken breasts. Let’s call it $11 for 4. That’s $29. Grab a box of cereal. Call that $3. Up to $32. Grab a pack of porkchops. Usually 4 in a pack for about $10. $42. Grab 2 bottles of pasta sauce, $8. And a pack of spagetti for $3. Now grab a bag of potatoes, call that $6. And a bag of oranges, or a bag of apples. $6. Grand total $65, and I even went overboard. That’s like a week and a half, but I’m also assuming your kitchen is totally empty. Otherwise, you might only need 1 bottle of pasta sauce. You might already have half a bag of fruit left from last week. You might still have half a box of cereal left. I also said a LOT of lunch meat for 1 week.

        On top of that, I bought meals for every meal. I don’t eat 3 meals a day. I eat 1. Sometimes 2. Today I’ve had 0, and I am hungry, but it’s also bedtime within an hour. So I’m just going to wait until I wake up.

        • droporain@lemmynsfw.com
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          1
          ·
          48 minutes ago

          Oh I get it you guys aren’t eating for flavor or nutritional health, just calories so you don’t feel hungry. Uh the fact everyone doesn’t t find a problem with this is disturbing. Especially in the “greatest” country in the world.

      • Sonicdemon86@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        10
        ·
        7 hours ago

        Cooking for yourself and not eating out ever, and my bill from Aldi rarely is above $50, just buy seasoning as you go. I make a week’s worth of food on one day a week, freeze most of it, and then just reheat it in a microwave.

        • SocialMediaRefugee@lemmy.world
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          6
          ·
          7 hours ago

          Yup. I’d make a tray of lasagna, in my bachelor days, and it would last me about 4 days. Of course I’d be really tired of lasagna by then lol

          • Lost_My_Mind@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            2
            ·
            3 hours ago

            Man…I just spent a month cooking chicken, and freezing it. My freezer is FULL of frozen chicken in ziplock baggies. I’d buy 6 packs of chicken, which have 4-5 pieces each. I’d cook 1 pack a night for a week, and on my off day go buy 6 more packs for next week.

            Then I’d throw them in the freezer individually in ziplocks.

            I work Sunday-Thrusday. So on Friday, I pull 5 chickens down to the fridge to thaw, and that’s ready by sunday. Then every day I just grab 1 chicken to bring to work. Aldis also sell lunch meats, but they have reusable containers. So I bought these condiment cups with sealable lids, fill each of them with BBQ sauce. Put the chicken still frozen in the ziplock into the former lunchmeats tupperware. Then put the bbq sauce up in. Seal the tupperware, and stack them 5 high like that. Then Sunday before work, I just reach in, grab one tub, and throw it in my bag. My bag also has some fruit, and some little snacks inside another lunchmeats tupperware. Just grab 2 tubs. throw them in my bag, and it’s ready for me.

            Adulting!

            …cries.

            • chonglibloodsport@lemmy.world
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              1
              ·
              2 hours ago

              All you eat for lunch is chicken? Why not pasta or rice or bread or tortillas? All that chicken could make a ton of frozen burritos or chicken pastas or stir fries to eat with rice!

      • lemmydividebyzero@reddthat.com
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        4
        arrow-down
        3
        ·
        9 hours ago

        With 80€, I get around 2 weeks of groceries in Germany for 1 person… Almost free highest quality tap water, no breakfast, bread with something on it for lunch, something for dinner that results in leftovers for 1-2 days…

        • droporain@lemmynsfw.com
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          1
          ·
          46 minutes ago

          Two types of Aldi’s and you can drink beer while you shop to I bet. For lunch you have somzing Kool like a cigarette.

          • lemmydividebyzero@reddthat.com
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            2
            ·
            edit-2
            3 hours ago

            Well… I’m not feeling like I’m missing anything… My meat consumption is pretty low by the way…

            1 kg Spaghetti = 2 € reduced price

            1.5 kg Tomatoe puree = 3.50 € reduced price

            Let’s assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there…

            Voila, Spaghetti Napoli… This is enogh food for me for lunch + dinner, lunch + dinner on the next day and lunch the day after for only 6.50 € total.

            A frozen Pizza is like 2 € (reduced price)…

            A large bread is a few €s, but is enough for multiple days…

            500 gram Skyr = 1.50 € and is sometimes enough for me for lunch. Add a few flakes and it’s maybe 2 €…

            If I’d want to reach the stated 80€ a week, I kind of have to eat in a restaurant or invite more people…

            • chonglibloodsport@lemmy.world
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              2
              ·
              2 hours ago

              Where’s the vegetables? Fresh lettuce or spinach? Onions, carrots, celery, broccoli, kale, cucumber, fresh peas, peppers, egg plants….

              You’re just eating canned tomatoes and pasta. People get more balanced diet than that at the food bank!

            • gigachad@sh.itjust.works
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              3
              ·
              3 hours ago

              If you decide to only eat plain tomato with pasta, and that for 14 days, yep that’s possible. You are still eating like shit, and that is far from a balanced nutrition.